Május elsején közölte honlapján vázlatos emlékeztetőjét a Kontúr Egyesület, amit egy március 11-én, a Kőbányai Önkormányzattal lefolytatott egyeztetésről készítettek. Mivel a médiában csak elvétve akadnak konkrét hírek a Hős utcai gettó felszámolásának (aktuális) részleteiről, mostanság ez a legfrissebb, “szinte” hivatalos hír a szanálási folyamatról, ezért rövidítve közreadjuk mi is. Bár az emlékeztető konkrétan nem ír erről, de valamennyire kikövetkeztethető belőle, hogy az önkormányzat szeretné még idén teljesen kiüríteni a Hős utca 15/A és B társasházakat, ami érthető, mivel a Hős utcai gettó “rendbetételére” a kormány által az önkormányzatnak megítélt 2,1 milliárd forint állami támogatás felhasználhatóságának határideje 2019.12.31.
Általános információk:
- Három lakás esetében a kormányhivatalnál van a kisajátítási eljárás (kérdés, miért nem többnél). Akik nem fogadják el az írásban felkínált árat, azokkal szemben ugyancsak kisajátítási eljárást kezdeményeznek.
- Az önkormányzati bérlakásban élők új lakóhelye hamarosan költözhetővé válik, folynak a felújítások.
Kontúr Egyesület álláspontja:
- A Kontúr Egyesület a telepfelszámolás mellett van, azonban nagyon fontosnak tartja, hogy megfelelő szakmai irányítás mellett történjen, amely magában foglalja a rendszeres és hiteles tájékoztatást, s az intenzív szociális munkát, amellyel minél kisebb vérveszteséggel lehetne a telepfelszámolást végrehajtani.
- Mai napig nem készült el a telepfelszámolás tervezete és lépései, valamint nem tájékoztatják megfelelően a lakókat, akik nagy bizonytalanságban érzik magukat.
- Az önkormányzat köteles a határozatlan idejű bérleti szerződéssel rendelkező lakóknak, más helyszínen szintén határozatlan idejű bérleti szerződést biztosítania.
- Az önkormányzat nem viselkedhet piaci alapon, hisz nem csupán piaci szereplő, a lakásokért méltánytalan a 4-5 millió, abból nem lehet új életet kezdeni.
- A Kontúr Egyesület érthetetlennek tartja, hogy mi alapján ajánl az önkormányzat 4,5 millió forintot, ha korábban nem történtek értékbecslések, illetve a 2017 őszén a Belügyminisztérium felé benyújtott okiratban 7 millió forintot jelöltek meg a lakások megvásárlási áraként.
- A lakóknak joguk lenne az elmúlt hetekben elkészült értékbecslést megismerniük, ha már beengedték az értékbecslőt (ami nem kötelességük).
- Az ott lakók kőbányai állampolgárok, joguk van Kőbányán vagy Budapesten maradni. A felajánlott vidéki lakásokat sokan elutasítják, hiszen nincs munkalehetőség, a fővárosban van a családjuk, ráadásul ekkora összegért várhatóan szegregált településrészre tudnak csak költözni.
Önkormányzat álláspontja:
- Nem adhat többet egy-egy lakásért az általa értékbecsült 4,5 millió forintnál.
- A tulajdonosok nem fognak kapni a most készülő értékbecslésből.
- A tájékoztatás és a PR kiváló.
- Nem tud a Kontúr Egyesület híd lenni az önkormányzat és a telepen élő lakosok között.
- A megkapott 2,1 milliárd forint közpénz, nem kell az egészet a telepfelszámolásra elkölteni. Ami pénz megmarad, azt visszautalják a Belügyminisztérium részére.
- 11 bérlővel szemben zajlik bírósági eljárás, őket idővel ki fogják lakoltatni.
- Semmi gond azzal, hogy csak határozott idejű bérleti szerződést lehet kötni. Ez az önkormányzatot védi, hogy ne legyenek nagy tartozók, és hogy fel tudjanak ellenük lépni. Jó ugyanakkor a bérlőnek is, nagyobb a fizetési fegyelem, így kisebb a valószínűsége, hogy szerződést kell bontani velük.
- Az elkövetkezendő hetekben mindenki fog árajánlatot kapni, s erről mindenkit kiértesítenek.
Forrás: Kontúr Egyesület